Taraf de Haïdouks (u Rumuniji kao Taraful Haiducilor, u slobodnom prevodu „Folk hajduci”) je romska muzička grupa iz rumunskog dela Banata, sela Kležani (Clejani) jugoistočno od Bukurešta u Rumuniji. Grupa je 1991. postala poznata širom sveta po njihovom izvođenju tradicionalne muzike Rumunije. Pripadaju grupi muzičara koje u Rumuniji zovu Lăutari (u doslovnom prevodu: violinisti).
Selo iz kojeg potiču - Kležani, posebno je. Verovatno jedino na svetu u kojem doslovno svi žitelji žive isklučivo od muzike. Zemlju obradjuju tek da zadovolje sopstvene osnovne potrebe. Sav novac koji zaradjuju dolazi isklučivo od muzike. Kada dete napuni 3 godine, a nekada i ranije, daju mu prvo violinu da se sa njom igra. Violinu smatraju instrumentom od kojeg sve počinje i to nije daleko od istine. Tako da svaki žitelj Kležana zna da svira makar violinu. kasnije, odrastanjem dete se samo opredeljuje koji instrument će svirati, zavisi od ličnog afiniteta, ali violina je svakome od njih prvi instrument. U svakoj emisiji koja je snimljena o njima vidi se neko dete kako gudalom proizvodi prve zvuke na tom instrumentu. Učenje kroz igru - zvuči poznato?
Muzički Hajduci
Svaki žitelj Kležana zapravo je član ovog sastava. Na nastupe idu samo najbolji i najistaknutiji muzičari, tako da je sam sastav promenjiv od nastupa do nastupa. Ovde ćemo govoriti o jednoj najustaljenijoj postavi Taraf de Haïdouks. Svetska karijera Taraf de Haïdouks-a je počela 1990. pošto su dvojica belgijskih muzičkih entuzijasta, Stefane Karo (Stéphane Karo) i Mišel Vinter (Michel Winter) proveli leto u Rumuniji. Tokom svog puta po Rumuniji sreli su i slušali preko 200 profesionalnih muzičara, od 13 do 78 godina.
Posle celog leta provedenog u slušanju tradicionalne muzike, oduševljeni njom, odlučili su da organizuju evropsku turneju za izbor najboljih muzičara koje su sreli, koja je počela sa nekoliko koncerata u Belgiji. Ime koje su odabrali za grupu je kovanica od Taraf, turske reči koja znači grupa muzičara (ili na rumunskom: folk/narodna muzika), i Haidouks, koja je množina od reči hajduk. Prvo su odabrali 6 muzičara, da bi zatim pod pritiskom sela napravili grupu of 12 muzičara, uključujući i 13-ogodišnjeg svirača čembala. Većina ovih muzičara nikad pre nije napustila kraj u kome su živeli. Svirali su samo po lokalnim kafanama u okolini svog sela.
Prvi album: Musique des Tziganes de Roumanie
Prvi album je izdala izdavačka kuća Crammed Discs 1991. godine, pod nazivom Musique des Tziganes de Roumanie („Muzika rumunskih Cigana”). Album je doživeo brz uspeh, i vrtoglavo se popeo na vrhove World Music top-lista. Ovo je dovelo do nove turneje, ovaj put po najznačajnijim festivalima gde bi svirali do ujutru. Drugi album Honourable Brigands, Magic Horses and Evil Eye („Časni razbojnici, čarobni konji i zlo oko”) snimljen je u Rumuniji, i takođe je doživeo veliki uspeh. Kao posledica, grupa se retko vraćala u svoje izvorno selo, te je uglavnom bila na različitim turnejama, a snimljen je i 52-minutni dokumentarac o njima. Svirali su i u Beogradu, 2001. na festivalu Ring Ring, i 2003. u SKC-u.
U januaru 2002. dobili su nagradu World Music BBC-ja. Decembra 2002, u svojim osamdesetim godinama umire vođa Taraf de Haïdouks-a Nikolaje Neakšu. I pored ovoga, 2006. godine izdaju DVD pod nazivom "The Continuing Adventures of Taraf de Haidouks" („Nastavljaju se avanture Folk hajduka”), i nastavljaju sa turnejama.
Neki od stalnih i najbitnijih članova:
Nikolaje „Kulaj” Neakšu (Nicolae Neacşu „Culai”), violina i vokal, preminuo decembra 2002. Dumitru „Kakurika” Bajku (Dumitru Baicu „Cacurică”), čembalo Ilie Jorga (Ilie Iorga), vokali, iz obližnjeg sela Marša (Mârşă) pored Kležanija Jon „Šajka/Bošorogu” Manole (Ion Manole „Şaică”/„Boşorogu”), violina i vokal George „Kaliu” Angel (Gheorghe Anghel „Caliu”), violina George „Flujeriči” Falkaru (Gheorghe Fălcaru „Fluierici”) flauta, kontrabas
Musiques de tsiganes de Roumanie (1991.) Honourable Brigands, Magic Horses And Evil Eye (1994.) Gypsy Music from Romania (1994.) Dumbala Dumba (1998.) Band of Gypsies (2001.) The Continuing Adventures of Taraf de Haidouks (2006.)