Najbolji na svetu - PANOVA FRULA: Georgi Zamfir (Gheorghe Zamfir)
Više nego muzičar, majstor svoj instrumenta, najbolji na svetu, virtuoz Gheorgi Zamfir je posebna ličnost u svetu muzike. Njegova najpoznatija autorska dela su: "Electrizeaza o sala din câteva masuri"pod naslovom "L'elvetiana" objavljivanja u 1970. godine, zatim, "Aceasta muzica n-are vârsta. Ea este viaţa de toate zilele a unui popor şi natura care-l înconjoara" snimano u Francuskoj 1971. Francusku Sonatu "Zamfir şi naiul sau: o muzica ce te face sa visezi" napisao je 1971. godine Ovo su samo neki od primera zvučnog univerzuma kreirani od majstora Gheorgi Zamfira.
Rođen 6. aprila 1941. u gradu Gaiesti gde je završio i osnovnu školu (slučajno baš na dan nacističkog bombardovanja Beograda sa kojim tada nije imao veze, ali je tu kasnije održao brojne nastupe). Godine 1955. se upisao u muzičku školu u Bukureštu, danas "School of Music Dinu Lipatti" u klasi Luke Fanica.
Gheorghe Zamfir
Školu klasične je uporedo sa opštom kulturom muzičke umetnoti je završio 1961. godine u klasi eminentnih profesora kao što su Filaret Barbu - harmonije i teorije, zatim solfeđo - Jurebita Matej Konstantina Romascanu - orkestarska svirka, Emilia Vlangali, Maria Apostolescu i Dan Mizrahi - klavir, istoriju muzike kod Viorel Cosma - Vasile. Uporedo je izučavao i rumunsku narodnu muziku.
Rumunija je poznata kao jedina zemlja na svetu gde postoji akademija izvorne narodne muzike. Druge zemlje, imaju eventualno samo odsek, a većina čak ni to dok Rumunija ima zasebnu akademiju koju je Georgi završio kao istaknuti djak. Već u školi se isticao kao poseban talenat. U svojoj generaciji, poznatom kao "Zlatna generacija" imao je sjajne kolege koji su postali veliki predstavnici rumunske umetnosti u zemlji i celom svetu: Cristescu Crimhilda, Ciceu Eugen Radu Lupu, klavir, Benone Sinulescu, Ileana Constantinescu, Maria Butaciu-pevanja, Catianis Ion, francuski Vergilije flauta, Marin Sat-trombon-saksofon Mandrila dan, Gec Teutsch, Vajsman Eduard-Cello-bas Volfgang Guthler, Stoianovici Tiberije, tifui Mircea-violina, Miltiades Nenoiu-fagot, rog Pol Staicu, Aurelijan Octav Popa-klarinet, udaraljke Bacanu-Lorens, Danijel Podlovski-violina.
Nakon završene srednje škole za muziku i "Bakalaureat" (1961), diplomirao je i pedagogiju u Bukureštu 1966. na "Conservatori Porumbescu", a 1968. u klasi hora sa Dumitru D. Botez u orkestru kojim je rukovodio Iosif Conta. Među eminentnim profesorima na konzervatorijumu spomenuti Victor Iusceanu predavao je teoriju i solfeđo, Aurel Stroe Stefan Niculescu formu muzike, Gheorghe Dumitrescu harmoniju, Oktavijan Lazara Cozma istoriju muzike, folklor je držala Emilia Comisel, zatim čitanje nota Czire-Ion Miclea i na kraju Dumitru D. Botez u horu.
Skilark Ansambl
Godina 1966: "Skilark Ansambl" pod svojom palicom drži 300 umetnika... Hor, balet, simfonijski orkestar, narodni orkestar i solisti, uključujući Angela Moldovan, Fatu Aurelia Ion Cristoreanu, Simion Pop, Maria Butaciu, Benone Sinulescu, Irina Loghin, Marija Paunesku, Ion Dolanescu, Marija Ciobanu Constantin Dumitru Ilie Udila Toni Iordache, Marin Chisar i drugi. U ovom periodu su nastale prve velike kompozicije, aranžmani i orkestracije Georgia. Prvu kompoziciju napisao je sa 18 godina, uključujući sva četiri glasa hora. Svoju prvu kompoziciju kasnije je doradio u Parizu 1975. godine. Objavio je Chappell, Hora virtuoznosti hora Bukurešt, srpski Oltenia, koji su bili deo prvog albuma koji je bio objavljen još 1959. godine. Između 1960. i 1970. kreće na svoje prve turneje sa "Skilark Ensemble" na čelu sa Dinu Stelian. Najzapaženije je prošao u Nemačkoj, Švajcarskoj, SSSR, Kini, Grčkoj. Turneje su bile sjajno prihvaćeme i sa sjajnim uspehom! Nakon dobijanja nagrade u 1959. i titulu laureata zemlje, napravio je turneju po Poljskoj. Snimio je prve pesme, lične kompozicije u narodnom stilu sa narodnim orkestrom koji je vodio Radu Voinescu, velikan rumunskog radija. Slede turneje po SSSR i Grčkoj do 1964. godine, čime je izvojevao prvu nagradu na Levadiji (Grčka).
1966. godine snima prvu ploču za "Electrecord". Snimao svoje kompozicije, većinom u autentičnom popularnom stilu. Snimio je pesme: "Doina de Jale" i "Doina ca la Vişina". Godine 1970. formirana je prva narodna koncert - grupa koja prednjači u Parizu na sceni "Vieux Colombier". U 45 recitala peva prvi sopran. Ova inovacija je omogućila da se panova frula uvede u sve stilove i žanrove muzike, osvojivši jednoglasno najbolje mišljenje velikih muzičara tog vremena: Sergiu Celibidache, Hanz Holliger, Moris Burg, Henri Dutilleuk, Pierre Boulez i drugi. Godine 1972. stvara Nai Orgă - stil, uvođenjem novog repertoara značajno proširene palete izražavanja i tumačenja panove frule. '74. godine sastavlja prvi "Messă pentru Pace" za flautu, hor pan, organa i orkestar. Snima u Bukureštu sa Radio Orkestrom Rumunije zajedno sa Corul Madrigalom na čelu sa dirigentom Marin Constantinom i Paul Smithom. Godine 1978. uvodi panovu frulu u pop muziku preko simfonijskog orkestra "Pop". '82. komponuje prvu rapsodiju i prvi koncert za flautu i orkestar koji je snimljen za "Philips" sa "Monte Carlo" filharmonijom, pod dirigentskom palicom Laurence Fostera.
Cvintetul Plopilor
Godine 1984. stvara prvi kvintet za flautu i gudački kvartet "Cvintetul Plopilor" koji je nastupao zajedno sa "Toronto Orford Kvartet" u direktnom radio prenosu. Zatim komponuje nekoliko radova koje svira zajedno sa "Enesku Kvartet", u to vreme veoma poznat u Francuskoj i Nemačkoj.
Prvi album u baroknom stilu snima 1986. godine, uključujući dupli koncert u D-molu za violinu i obou od J. S. Baha sa britanskim kamernim orkestrom i umetnikom na oboi Nilom Blekom. "James Last Orchestra" u prvom planu sa Georgijem '79. snima album sa istaknutom pesmom "Loneli Shepherd". Zahvaljujući toj pesmi postiže svetski uspeh. Kao rezultat slede turneke po SAD-u u Karnegi Holu, Lincoln i Kennedi Center Vašingtonu zatim po Australiji, Novom Zelandu, Japanu, Kanadi, Južnoj Africi, Skandinaviji, Belgiji, Francuskoj, Švajcarskoj, Austriji Najveći uspeh postigao je u Japanu gde je nastupao u Carskoj palati. Snimio je preko devedeset zlatnih i platinastih ploča, četiri zlatna izdanja u Južnoj Africi, četiri platinasta na Novom Zelandu, u Australiji četiri zlatne ploče, petnaest platina u Kanadi. Probio je sve rekorde sa pet miliona prodatih ploča. U Sjedinjenim Američkim Državama. Zapravo to su jedina dva zlatna tiraža evropskog umetnika u to vreme. U Francuskoj, Nemačkoj, Austriji i Belgiji prima titule i medalje, izdaje zlatna i platinasta izdanja. Dobija orden za Kulturne zasluge Francuske, titulu institucije i postaje "Cavalier" Francuske, Belgije i Luksemburga.
Između 1988 i 1990 tri puta je u Vatikanu bio prvi muzičar koji je pevao za vreme privatnog obroka pape Jovana Pavla II i prima vatikansku medalju kao i diplomu Don Bosco univerziteta u Rimu i to dva puta. Duplu zlatnu medalju Udruženja Akademije "Art-nauku i pisma" Francuske, dva puta "Oskara Charles Gros", Zither zlatnu medalju u Francuskoj i u Italiji "Strelac zlata" i zlatne diskove u Švajcarskoj i Nemačkoj . Postiže prestižne turnire u Latinskoj Americi. U Kolumbiji prima nagradu "Komandantovo Naređenje" od predsednika države. U Ekvadoru i Venecueli je pozvan na veliku reklamnu kampanju filma "Ciao Cristina", u kojem je njegova kompozicija lajtmotiv celog filma. Zovu ga da snima muziku za dosta francuskih filmova Svuda gde se čuje panova frula svira je Georgi Zamfir. Može se pohvaliti muzikom iz filma "Once upon a time in America", "The Karate Kid" u Holivudu, a u Italiji kompanija Paramount ga 1975. godine angažuje za film "Brancusi i manastiri Moldavije" u 1978. Nabrajanju nema kraja. Još je dosta poznatih filmova u kojim aje ili svirao ili su čitave kompozicije njegove. Posle 1990. nastavlja sa koncertima širom Evrope, ali i u Turskoj, gde je proglašen za najpopularnijeg kompozitora i umetnika dvadesetog veka.
Autor je preko tri stotine radova u folkloru, horske, vokalne, instrumentalne i simfonijskie muzike. Gheorgi Zamfir je istrajan i kao profesor na Nacionalnom Muzičkom univerzitetu u Bukureštu. Sa više od svojih 70 godina života ovaj majstor muzike ima za cilj da ostvari svoj puni potencijal folklorne kompozicije.Ukupno je prodao preko 120 miliona ploča širom planete i ima preko 160 zasebnih albuma i taj koji nije postigao ni jedan rumunski muzičar ni izbliza, čak ni šire. Georgi Zamfir još uvek živi i radi u Bukureštu i nastua širom sveta. Čest je gost kod nas.
Preuzeto sa zvaničnog sajta Gerogi Zamfira Preveo i obradio: Danijel Alivojvodić
Poslušajte još neke od njegovih melodija... Sirba Lui Pompieru E Am O Mindra Mitica.